Grecja

Oto co o Grecji napisał jeden z XVII-wiecznych podróżników: „Fascynuje umysł, przyprawia ciało o omdlenie, napełnia oczy łzami i rozkoszą”.
Około 2500 lat temu Grecja stanowiła centrum zachodniego świata. Tu narodziła się demokracja, filozofia i cywilizacja europejska. Dzieje Grecji od czasów starożytnych po czasy współczesne to okres niezwykle burzliwy. Krwawe wojny domowe, głębokie niepokoje polityczne i trudności gospodarcze.

Głównym elementem krajobrazu Grecji są ogromne łańcuchy górskie, stanowiące 70% obszaru oraz głębokie wcięcia linii brzegowej, tworzące półwyspy i wyspy.

To właśnie greckie wyspy stanowią od szeregu już lat idealne miejsce wakacyjnego wypoczynku. Są zbudowane z różnych skał, dzięki czemu mają odmienny charakter. Na wyspach jońskich występuje wapień, na Skiros, Paros, Ios, Anafi i Tinos – marmur, na Mikonos – granit, na Thirze – pumeks i lawa. Niektóre wyspy, takie jak Patmos, pozbawione są wody i roślinności. Na innych z kolei znajdziemy porośnięte lasami wzgórza, tak jak np. na Eginie.

Jońskie wyspy Kerkira i Levkada słyną z zieleni, Zakinthos z pachnących ogrodów, a Itaka z miniaturowych przystani.
Większość z pięknych wysp wchodzących w skład Cyklad pozbawiona jest roślinności, a ich krajobraz urozmaicają jedynie białe domki i wiatraki. Chios, Lesbos, Samos i Ikaria mają urodzajne gleby, a Amorgos i Santoryn poszarpane kolorowe skały. Na Rodos i Krecie jest wiele pięknych historycznych miasteczek, położonych wśród winnic, sadów, pól pszenicy oraz zalesionych gór.
Naturalne warunki tego kraju – 2 000 wysp, tworzą to miejsce idealnym do żeglowania.
Warto wybrać się tam, aby cieszyć się gorącym słońcem, błękitnym morzem, wspaniałą kuchnią, a także gościnnością mieszkańców.