SZKOLENIA

Uczestnicy naszych szkoleń chwalą nas za rzetelność, profesjonalizm, wysoki poziom nauki oraz pełne zaangażowanie skipperów. Nie odkładaj decyzji, zamów szkolenie

ZOBACZ
REJSY

Załoga jachtu to ludzie świetnie przygotowani
i doświadczeni w tego typu przedsięwzięciach. Zapewniają zawsze świetną zabawę podczas każdego rejsu na który się wybierzecie.

ZOBACZ
CZARTERY

Czarterować jacht można nawet nie posiadając do tego uprawnień. Mamy wśród nas doświadczonych skipperów, którzy poprowadzą jacht i zapewnią opiekę.

ZOBACZ

Co zabrać na rejs w Chorwacji?

Często spotkamy się z pytaniami, co zabrać ze sobą na wakacje na jachcie w Chorwacji. I czego można spodziewać się po wyposażeniu jachtów rejsowych i czarterowych. Poniżej spróbujemy wyliczyć, co wziąć pod uwagę przed pakowaniem się na rejs.

Odzież i obuwie, sprzęt do nurkowania w czasie rejsu

Klimat w Chorwacji nie zmusza do zabierania ze sobą stosu ciepłych ubrań. Niemniej niezależnie od pory roku, warto wziąć ze sobą cieplejszą bluzę – chłodne noce mogą się zdarzyć nawet w środku lata. Koniecznie należy zabrać nakrycie głowy, na przykład czapkę z daszkiem, by chroniło nas od słońca (przede wszystkim) i wiatru (na wszelki wypadek). Niezależnie od pory roku warto wziąć lekką kurtkę sztormiakową, chroniącą przed wiatrem i deszczem. Lepiej, by nie była to kurtka goretexowa czy aquatexowa – sól nie najlepiej działa na tego typu tkaniny. Do chodzenia po pokładzie jachtu przydadzą się buty na jasnej podeszwie, najprościej zabrać lekkie tenisówki, w których stopa się nie męczy i nie ślizga. Nie zdadzą tu raczej egzaminu japonki, bo w połączeniu z wilgocią panującą na wodzie spowodować mogą, na przykład, skręcenie nogi. Kaloszy w zasadzie nie ma sensu zabierać na rejs w Chorwacji, chyba że wybieramy się w okresie od października do kwietnia – wtedy mogą okazać się przydatne. Warto też pomyśleć o zabraniu butów do chodzenia w wodzie, chroniących przed jeżowcami i ostrymi kamieniami. Można je kupić na przykład w Decathlonie. Pamiętajmy też o strojach kąpielowych, najlepiej kilku zestawach. Dla dzieci warto kupić krótkie pianki, dzięki nim dłużej będą mogły czerpać przyjemność z kąpieli. W skrajnych sytuacjach mogą też zastąpić kapok. Skoro już jesteśmy przy kapokach – gdy wybieramy się z dziećmi, to na parę tygodni przed rejsem czy czarterem warto upewnić się, czy na naszym jachcie będą kapoki w dziecięcych rozmiarach. Jeśli okaże się, że nie, to możemy kupić je za niewielkie pieniądze w sklepach sportowych. Przy okazji zyskamy pewność, że są naprawdę dobrze dopasowane. Niezależnie czy wybieramy się na rejs czy czarter, weźmy ze sobą ręcznik, a najlepiej dwa (chyba że wykupiliśmy u armatora ręczniki na czas czarteru). Jeden przeznaczymy do wody słodkiej, a drugi do słonej. Na tych, w które wycieramy się po kąpielach w morzu osadza się sól, która ściąga wilgoć i nie chłoną już „jak należy”. Możemy zabrać ze sobą maskę, fajkę i płetwy by podziwiać podmorskie widoki. Nie ma natomiast sensu zabieranie poważniejszego sprzętu nurkowego – po pierwsze zabiera mnóstwo miejsca na jachcie, po drugie by móc z nim nurkować w Chorwacji potrzebne jest całoroczne pozwolenie, którego koszt to mniej więcej 450 euro.

jakie rzeczy zabrać na rejs w chorwacji

Czy na rejs w Chorwacji zabierać pościel i poduszki

Wszystkie jachty w Chorwacji – te rejsowe i te czarterowe – wyposażone są w pościel i poduszki, nie ma więc sensu zabieranie ich ze sobą z Polski. Chyba że ktoś jest bardzo przywiązany do swojej kołdry czy poduszki i ma dużo miejsca w samochodzie. Wtedy oczywiście może je zabrać ze sobą. Jeżeli wybieramy się do Chorwacji w okresie od października do kwietnia i wiemy, że na naszym jachcie nie ma ogrzewania, możemy zabrać ze sobą śpiwór. No, chyba że jesteśmy „zmarźlakami”, wtedy zabierzmy go niezależnie od pory roku.

Jedzenie i sprzęt kuchenny w czasie rejsu w Chorwacji

Jeżeli wybieramy się większą grupą, na przykład na czarter w dziesięć osób, i chcemy oszczędzić sobie niepotrzebnych wydatków, możemy zabrać z Polski na przykład suche kiełbasy (typu krakowska albo kabanosy), najlepiej pakowane próżniowo. Możemy też wziąć wędliny paczkowane – najlepiej w kawałkach (a nie w plasterkach), takie dłużej przetrzymają i sery wędzone paczkowane. Możemy też pomyśleć o zabraniu słoików z jedzeniem – przygotowanych samodzielnie bądź kupionych – łatwo i szybko przygotujemy z nich posiłek na jachcie, co nie jest bez znaczenia, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z dziecięcą załogą. Jeśli wybieramy się samochodem, to możemy pomyśleć o przewiezieniu jedzenia w lodówce podróżnej. Na jachtach są lodówki, tak więc będziemy mogli spokojnie przepakować nasze jedzenie. Nie ma natomiast sensu zabieranie mrożonek – po prostu się nam rozpuszczą. Nie ma też co zabierać ze sobą produktów suchych – makaronów, ryżu, mąki – ich ceny w Chorwacji porównywalne są do cen polskich. Podobnie rzecz ma się z jajkami, masłem, keczupem czy musztardą. Nie ma też potrzeby zabierać ze sobą ręczników papierowych, papieru toaletowego etc. Są na jachtach czarterowych, a już z całą pewnością na jachtach rejsowych. Można przemyśleć zabranie alkoholu z Polski, ceny piwa i mocniejszych alkoholi są u nas konkurencyjne. Na czarter zabrać można sól i przyprawy, by nie musieć kupować na miejscu na tygodniowy pobyt dużych, kilogramowych opakowań soli czy cukru, podobnie rzecz ma  się z kawą i herbatą (na jachty rejsowe nie ma sensu kupować ich w Polsce, bo ceny są porównywalne). Jeżeli chodzi o sprzęty kuchenne, to nie ma potrzeby przywożenia ich z Polski. Każdy jacht rejsowy i czarterowy jest w pełni wyposażony w kubki, garnki, talerze, sztućce, etc. Na jachtach są kuchenki, piekarniki i lodówki. Warto natomiast, jeśli jedziemy samochodem pomyśleć – w przypadku jachtów czarterowych – o zabraniu czajnika elektrycznego, bo zwykle ich tam nie ma. Na jachtach rejsowych są. Przy większej załodze warto pomyśleć o zabraniu ze sobą grilla elektrycznego. Kosztuje w granicach 200 złotych, a pozwala szybko i tanio przyrządzać potrawy, za które w restauracjach na brzegu zapłacimy krocie. Przykładowo koszt ćevapčići  w restauracji to około 60 kuna za porcję, to maksymalna kwota jaką zapłacimy za kilogram mięsa na ćevapčići  w sklepie. Przy dziesięcioosobowej załodze koszt grilla zwraca się więc po jednym obiedzie. Można pomyśleć także o zabraniu z Polski termosu (bywają na jachtach czarterowych) i kubków termicznych (zwykle nie ma ich ani na jachtach czarterowych ani rejsowych). Jeśli mamy dużo miejsca, to możemy zabrać ze sobą pudełka plastikowe, by pakować do nich na miejscu produkty żywnościowe. Pudełka takie są na jachtach rejsowych, więc kwestia ta dotyczy tylko czarterów.

Sprzęt elektroniczny – jaki zabrać na rejs w Chorwacji

Poza wymienionymi już czajnikiem i grillem jadąc na czarter warto pomyśleć o zabraniu przedłużacza prądowego z rozgałęziaczami, „przejściówek” z 12 V na USB, a także rozdzielacza z gniazdka samochodowego.

Leki

Jeśli przyjmujemy stale jakieś leki, to koniecznie musimy zabrać je ze sobą w dawce odpowiedniej dla okresu na jaki się wybieramy. Na miejscu może być problem z ich wykupieniem lub realizacją recept. Koniecznie musimy zabrać na rejs w Chorwacji kremy z dużymi filtrami przeciwsłonecznymi. Warto też mieć ze sobą środki łagodzące po opalaniu (np. Pantenol).

 

Takie są nasze wskazówki co zabrać na rejs w Chorwacji. Jeśli o czymś ważnym zapomnieliśmy, piszcie do nas koniecznie.