SZKOLENIA

Uczestnicy naszych szkoleń chwalą nas za rzetelność, profesjonalizm, wysoki poziom nauki oraz pełne zaangażowanie skipperów. Nie odkładaj decyzji, zamów szkolenie

ZOBACZ
REJSY

Załoga jachtu to ludzie świetnie przygotowani
i doświadczeni w tego typu przedsięwzięciach. Zapewniają zawsze świetną zabawę podczas każdego rejsu na który się wybierzecie.

ZOBACZ
CZARTERY

Czarterować jacht można nawet nie posiadając do tego uprawnień. Mamy wśród nas doświadczonych skipperów, którzy poprowadzą jacht i zapewnią opiekę.

ZOBACZ

„Jak dojadę?” Czyli o tym, jak dotrzeć na wymarzony rejs w Chorwacji.

Zaplanowaliśmy już (albo właśnie planujemy) rejs lub czarter jachtu w Chorwacji. Mamy termin, wiemy w jak licznym gronie się wybierzemy. Jedną z ważniejszych kwestii jaka nam pozostaje to wybór środka lokomocji. W końcu to, w jakich warunkach będziemy jechać na urlop (i z niego wracać), ma niebagatelne znaczenie. A do pokonania jest przeszło tysiąc kilometrów! Przykładowo na trasie Warszawa – Sukošan jest ich 1300, a na trasie Gdańsk – Dubrownik niemal 1900.  Poniżej opisujemy kilka wariantów podróżowania do Chorwacji. Mamy nadzieję, że ten tekst pomoże każdemu wybrać formę transportu optymalną dla niego.

Transport do Chorwacji – Samolot

Niewątpliwie najszybszą i najbardziej komfortową jest droga powietrzna. Niestety bezpośrednich połączeń z Polski jest niewiele. Niektóre linie w okresie wakacyjnym proponowały w poprzednich latach loty z Polski do Zadaru lub Splitu, jednak na razie nie zanosi się by w tym sezonie miało się to powtórzyć. Pozostają więc lotowskie połączenia do Zagrzebia i dalej stamtąd – bądź to liniami lokalnymi, bądź autobusem lub samochodem – na wybrzeże. Innym rozwiązaniem są loty łączone. Najbliżej – z Berlina (np. Ryanairem do Zadaru). Tak więc w bardziej komfortowej sytuacji są mieszkańcy zachodniej Polski. Także Ryanairem dolecieć do Zadaru można m.in. z Londynu, Manchesteru czy Brukseli-Charleroi. Z kolei Wizzair oferuje loty z Londynu do Splitu. Dojazd z lotnisk w Chorwacji do konkretnych marin zapewnia komunikacja lokalna, można też zamówić transport lotnisko – marina u armatora, od którego czarterujemy jacht.

Koszt przelotu do Chorwacji: lot tanimi liniami z wymienionych powyżej miast to koszt od 20 euro w w jedną stronę

Samochód (i motocykl)

Najwięcej osób decyduje się na podróż samochodem (i motocyklem). Pozwala to zabrać ze sobą wszystko to, czego będziemy potrzebować na jachcie (i wszystko to, czego nie będziemy potrzebować). Tempo podróży możemy dostosować do własnych upodobań. Możemy pokonać cały dystans „na raz” lub zanocować gdzieś po drodze. W podróż możemy wpleść zwiedzanie. Słowem każdy może podróżować na „swoją modłę”. Z całą pewnością warto jednak zachować sobie na tę przeszło tysiąckilometrową podróż trochę czasu w zapasie, bo gdzieś możemy stanąć w niespodziewanym korku, może nam się trafić jakaś awaria. Szkoda więc byłoby przyjechać do mariny z opóźnieniem i zaczynać czarter bądź rejs z poślizgiem. Na miejscu samochód pozostawić można na parkingach w marinach, w przypadku większości marin jest to dodatkowo płatne (około 50 euro za samochód za tydzień).

Koszt przejazdu samochodem do Chorwacji: Wszystko zależy od spalania i od formy podróży (z noclegiem czy bez). Należy też wziąć pod uwagę koszt winiet na autostrady – w Czechach to 310 koron za winietę 10 dniową za pojazd do 3,5 tony; w Austrii za taką samą winietę zapłacimy 8,80 euro; w Słowenii winiety są 7 dniowe – co niezbyt urządza żeglarzy – w dodatku ceny są różne w zależności od tego, czy poruszamy się „zwykłą osobówką”, vanem czy furgonetką, warto więc może rozważyć ominięcie słoweńskiego kawałka autostrady, cena 7 dniowej winiety dla pojazdu do 3,5 tony (klasy 2A) to 15 euro, zaś klasy 2B to 30 euro, winieta miesięczna kosztuje tyle samo co dwie winiety tygodniowe; w Chorwacji opłaty pobierane są na bramkach autostradowych.

transport do chorwacji
Transport do Chorwacji – jak dojadę na rejs jachtem?

Transport i przejazd autokarem do Chorwacji

Dla wielu to optymalna forma transportu. Rejsowe autokary wyjeżdżają z centralnej Polski i zatrzymując się w większych miastach Polski południowej jadą do Chorwacji, w której mają przystanki we wszystkich marinach od Zadaru aż po Split. Jest to więc opcja dla wygodnych, którzy chcą być podwiezieni pod sam jacht. Minusem przejazdu autokarem jest długość podróży. Autokary do Chorwacji wyjeżdżają z Warszawy w piątek rano, by dotrzeć do Splitu przed południem w sobotę. Należy też nadmienić, że rejsowe autokary do Chorwacji kursują zwykle od końca kwietnia do początku października. Tak więc w pozostałym okresie z tej formy transportu nie skorzystamy.

Koszt przejazdu autokarem: Koszty transportu autokarowego wahają się między 400 a 450 złotych w obie strony, w zależności od przewoźnika i okresu.

Transport do Chorwacji pociągiem

Transport na chorwackie wybrzeże pociągiem to… opcja tylko dla miłośników kolei. I to mająca sens właściwie tylko w przypadku czarterów z okolic Rijeki lub Puli. Można tam dojechać z Polski na przykład z przesiadką w Wiedniu. Linie kolejowe dość konsekwentnie omijają wybrzeże, choć tory prowadzą do Zadaru i Splitu. I w zasadzie nigdzie więcej.

Koszt przejazdu pociągiem do Chorwacji: Niestety wyszukiwarki PKP nie dają w tym momencie możliwości oszacowania ceny transportu kolejowego do Chorwacji.

Poruszanie się na miejscu

Na miejscu najwygodniej – o ile nie jesteśmy własnym pojazdem – poruszać się lokalnymi autokarami. Sieć połączeń jest rozbudowana a kursy regularne i na większości tras częste. Pomiędzy lądem i wyspami oczywiście kursują promy i to nimi najlepiej poruszać się, gdy zaczynamy rejs lub czarter z mariny na którejś z wysp.

Jak widać możliwości dostania się na rejs lub czarter w Chorwacji jest wiele. A jaka jest Wasza ulubiona? A może wolicie jechać autostopem?