Czartery jachtów

Czartery jachtów – część 1

Jeżeli chciałbyś spędzić kolejne wakacje inaczej niż zwykle, pomyśl o rejsie z rodziną i znajomymi na wynajętym jachcie na ciepłym morzu. Myślisz, że to tylko dla wprawionych wilków morskich? Nic podobnego! Myślisz, że to elitarny i kosztowny sposób na spędzenie urlopu? To mit!

Tygodniowy czarter jachtu turystycznego zasadniczo nie różni się cenowo od wakacji all inclusive w hotelu z basenem, gdzie prawdopodobnie co roku spędzasz czas z bliskimi. Jeśli jednak znudziło Cię to już i szukasz czegoś nowego, musisz spróbować. Napiszemy tu pokrótce co powinieneś wiedzieć, aby nie działać po omacku i przekonamy cię, że warto się przekonać. Być może odkryjesz swoją nową pasję na kolejne lata życia.

Jak wybrać firmę czarterową?

W branży żeglarskiej od lat wiadomo, że najważniejszym kryterium przy doborze firmy, z którą podpiszemy umowę, jest jej renoma. Firm oferujących czartery jachtów na Adriatyku jest wiele. Nie każda jednak ma podobny poziom obsługi i gwarantuje Klientowi pełne bezpieczeństwo. Osoby często żeglujące i mające doświadczenie z wieloma firmami, często dzielą się swoimi opiniami na ich temat na forach czy grupach dyskusyjnych w internecie. To cenne źródło wiedzy dla innych, tych mniej doświadczonych. Zwykle opinie są rzeczowe i prawdziwe. Jeśli więc na temat jakiejś firmy znajdujemy pozytywne komentarze, warto zwrócić się do niej z prośba o ofertę. Gdy natkniemy się na uwagi negatywne, lepiej będzie zrezygnować lub przynajmniej zachować ostrożność.

Czym się kierować przy doborze jachtu?

Aby uniknąć ewentualnych rozczarowań wyborem jachtu, należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Istotny jest jego wiek, stan, wielkość, liczba miejsc do spania, wyposażenie, sposób obsługi grota itp. Opisy jachtów znajdują się zwykle stronach firm czarterowych, jak choćby tutaj: https://masteryachting.pl/jacht/. Pamiętajmy, że modele jachtów umieszczone na listach są zwykle poglądowymi wersjami. Najlepiej dopytajmy agenta, który przedstawił propozycję o wyposażenie konkretnie oferowanej jednostki.

Jachty turystyczne mają od 1 do 6 kabin i mieszczą zwykle od 3 do 12 osób. W kabinach koje mogą być piętrowe, położone po obu stronach kabiny, albo mogą stanowić jedno duże i wygodne łózko, na którym swobodnie mieści się małżeństwo z kilkuletnim dzieckiem. Dodatkowo w większości modeli w salonie są miejsca do siedzenia, na których po rozłożeniu także można spać. Najczęściej jednak nie mają one wymiaru pełnego łóżka, co powoduje, że wysoka osoba nie ma wystarczającego komfortu. Należy pamiętać, że jachty są rejestrowane na konkretną liczbę osób, której nie powinno się przekraczać, jeśli nie chce się doświadczyć przykrych konsekwencji w czasie ewentualnej kontroli na wodzie. Bywa, że jednostki mające na pokładzie 8 koi, mają rejestrację tylko na 6 lub 7 osób. To oznacza, że nie możemy pływać w 8 osobowym składzie. Wyjątkiem jest niemowlę, którego nie liczy się jako osobnego członka załogi.

czartery jachtów na adriatyku

Czartery jachtów dla osób z różnym budżetem

Jeśli pragniemy popływać spokojnie i bardzo komfortowo, a do dyspozycji mamy zasobniejszy budżet, możemy wybrać się na rejs katamaranem. Jest na nim znaczne więcej miejsca, jednostka porusza się stabilniej, co zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby morskiej. Jeśli zaś pociąga nas  prawdziwa przygoda, wybierzmy jednokadłubowiec. Pływanie nim na żaglach bywa bardziej ekscytujące.

Jachty niewielkie, jednokadłubowe, np. w maju można wynająć już za około 800 euro za tydzień. Większe jednostki kosztują więcej, ale i na więcej osób dzieli się koszt czarteru jachtu. Co do cen katamaranów to ceny zaczynają się od 1500 euro za tydzień. W szczycie sezonu, czyli w sierpniu, te same jednostki osiągają ceny nawet 4 razy większe, zatem warto się zastanowić kiedy lepiej skorzystać z uroków tego typu wojaży.

Dla niektórych istotnym kryterium wyboru jest ilość łazienek na pokładzie lub wysokość kokpitu jachtu. Jeden z Klientów, przy wzroście 202 cm, wybiera jachty marki Elan. Mówi, że to jedynie jachty, w których może poruszać się wyprostowany.