Najsłynniejsze Parki Narodowe Chorwacji

Najsłynniejsze Parki Narodowe Chorwacji – cz. 1

Park Narodowy Krka

Z czym kojarzy Wam się Chorwacja?? W pierwszej kolejności do głowy przychodzą mi białe żagle na tle lazurowego Morza Adriatyckiego... Ale Chorwacja słynie nie tylko z żagli i  pięknego koloru morza, ale również z pięknych plaż, starożytnych przybrzeżnych miast, takich jak Split czy  Dubrownik. To bałkański kraj słynący z pięknych parków narodowych. Od skalistych gór po przepiękne wodospady! Będąc w słonecznej Chorwacji, nie można nie poczuć niesamowitego smaku przygody!

Park Narodowy Krka Chorwacja

Park Narodowy Krka Chorwacja

Park Narodowy rzeki Krka znajduje się w Dalmacji, w pobliżu pięknego miasta Šibenik. Idealny pomysł na wycieczkę wśród zieleni i szumu wodospadów, połączoną z wypadem w głąb lądu.

Siedziba Parku znajduje się w miejscowości Skradina. Rzeka Krka, przepływając przez kaniony wapienne, stworzyła rozkoszną krainę pełną małych i dużych wodospadów. W centralnej części parku znajduje się Jezioro Visovac, na wyspie pośrodku którego znajduje się klasztor Franciszkanów, a na południu parku znajdują się młyny wodne z XIX wieku. Drewniane mosteczki pozwolą dotrzeć do brzegów bystrych wodospadów, w tym najwyższego z nich Skradinski buk mającego 46 m.  Rzeka jest spławna, dzięki czemu można skorzystać z rejsu statkiem.

Jak dotrzeć do Parku Krka?

Od strony miejscowości Lozovac możliwy jest wjazd samochodem, jednak tylko w okresie około wakacyjnym. W szczycie sezonu turyści dowożeni są od parkingu (gdzie zostawiamy nasze auto) autokarem. Wjazdy do parku są oznakowane, a przy każdym z nich znajduje się parking, kasa oraz punkt informacyjny. Z miejscowości Skradin do jednego z wejść dowozi turystów statek.

Bilet obejmuje wszystkie wejścia do parku i jest ważny przez cały dzień.

W Parku Narodowym Krka została wyznaczona przestrzeń do kąpieli dla turystów w pobliżu największego wodospadu, co jest dodatkową atrakcją podczas zwiedzania. Większość wycieczkowiczów zaczyna od wizyty w Skradinskim buku. Jest to ogromny naturalny basen z wysokimi wodospadami na jednym końcu i kaskadami na drugim. Stamtąd droga prowadzi przez las, po rzekę i przepływa przez wodospady.

Wokół zieleni i szumu wodospadów podczas takiego wypadu do Krka  można odpocząć i ochłodzić się podczas gorących chorwackich dni lata.

Parki Narodowe Chorwacji KrkaCennik:

http://www.np-krka.hr/stranice/price-list/37/en.html

Mapa parku:

http://www.np-krka.hr/stranice/park-maps/42/en.html

Godziny otwarcia parku narodowego:

http://www.np-krka.hr/stranice/working-hours/144/en.html