Park Narodowy Paklenica – Najsłynniejsze Parki Narodowe w Chorwacji cz. 3

Park Narodowy Paklenica

Najsłynniejsze Parki Narodowe w Chorwacji cz. 3

Wzdłuż wybrzeża Adriatyku, w górach Velebit rozpościera się Park Narodowy Paklenica. Obszar przyrodniczo-naukowy słynie ze skalistych gór, lasów i wielkiego kanionu. W tym miejscu, gdzie morze styka się z górami, bogactwo niecodziennych zjawisk przyrodniczych zapiera dech w piersiach.

Park Narodowy Paklenica rejs w chorwacji

Park Narodowy Paklenica

Park Narodowy Paklenica - atrakcje

Chorwacki park Paklenica obejmuje dwa imponujące kaniony Velika Paklenica i Mala Paklenica, liczne niezwykłe formacje krasowe i jaskinie. Główną atrakcją jest monumentalna, pionowa ściana, znana jako Anića Kuk, która oferuje wspinanie w litych, zróżnicowanych, wapiennych formacjach  i stanowi jedno z ulubionych miejsc wspinaczy. Park określany jest mianem centrum alpinizmu na Adriatyku. Na terenie Parku istnieje około 400 różnych dróg wspinaczkowych, 150 km szlaków turystycznych i ścieżek.

Paklenica jest doskonałym miejscem dla wielbicieli fauny. Park zamieszkuje 212 gatunków ptaków, w tym sęp płowy (rozpiętość skrzydeł do 2,60 metrów). Ze świata owadów najatrakcyjniejsze wydają się motyle górskie, a wśród zwierząt niedźwiedź brunatny, wilk  i ryś.

Wejście do parku znajduje się w miejscowości Starigrad-Paklenica. Prowadzi w kierunku wąwozu Velika Paklenica. Drugie wejście możliwe jest od strony w miejscowości Seline w kierunku wąwozu Mala Paklenica. Wąwozy oddalona są 3 km od siebie.

park narodowy paklenica

Park Narodowy Paklenica

 

Park Narodowy Paklenica - jak dojechać?

Stari Grad-Paklenica oddalony 45 km od Zadaru. Tutaj znajdziecie dostęp do wszystkich informacji, włącznie z przewodnikiem. Wpinacze otrzymają tutaj dokładne informacje o trasach do wspinania. Park jest najczęściej odwiedzanym miejscem wspinaczki w Chorwacji i największe w Europie Południowo-Wschodniej. Idealne miejsce na ucieczkę przed słońcem…