Rejs z dzieckiem
Żeglarstwo jest bardzo popularną formą spędzania wolnego czasu, zwłaszcza w sezonie letnim. Nie ma ograniczeń wiekowych, jest to sport wielopokoleniowy – żeglują ludzie młodzi i starsi, a często całe rodziny. Dla tych, co kochają kontakt z naturą, połączony z aktywnym zwiedzaniem, polecamy rejs po Morzu Adriatyckim w promieniach słońca i morskiej bryzie. Z doświadczenia wiemy, że rejs z dziećmi na pokładzie jachtu jest doskonałym pomysłem na wakacje w Chorwacji. Dzieci nie mają problemu z dostosowaniem się do wymogów i warunków panujących podczas rejsu po morzu. Przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa nasi najmłodsi uczestnicy rejsu turystycznego doświadczą niezapomnianych wrażeń, a starsi członkowie załogi będą mogli uznać, że wolny czas pod żaglami to doskonały sposób na urlop czy rodzinne wakacje.
Od jakiego wieku można żeglować z dzieckiem?
Wiek dziecka, od którego można żeglować w Chorwacji, nie jest odgórnie ustalony. Taka forma spędzania czasu pozwala budować więzi i uczucia na każdym etapie rozwoju naszej pociechy. Dzieci są bardzo ciekawe świata, a wspólne spędzanie czasu podczas rejsu po Adriatyku z rodzicami pozwoli nie tylko wzmocnić rodzinne więzi, ale i poznać nowe miejsca na trasie rejsu. Uwiecznione na fotografiach wakacyjnych wspólne chwile będą pamiątką na całe życie.
Jak dojedziemy na rejs z dzieckiem w Chorwacji?
Do Chorwacji można dotrzeć na kilka sposobów:
- samochodem – ze względu na większą ilość rzeczy do zabrania podczas podróży z dzieckiem, ten środek transportu jest dobrym rozwiązaniem. Nie mamy konieczności podróżowania kilkunastu godzin non stop, możemy równie dobrze zatrzymać się podczas podróży, by zwiedzić choćby Plitwickie Jeziora.
- autokarem – podróż trwa około kilkunastu godzin, jej uciążliwość jest jednak zminimalizowana ze względu na to, że autokary przewożące turystów do Chorwacji są wyposażone w klimatyzację, toalety i rozkładane siedzenia.
- samolotem – najszybsza forma dotarcia na wymarzone wakacje nad Adriatykiem. Linie lotnicze oferują atrakcyjne zniżki dla rodzin z dziećmi. Do samolotu możemy zabrać wózek lub fotelik.
Nocleg z dzieckiem podczas rejsu w Chorwacji:
Dzieci mogą spać w kabinie z rodzicami lub same. Ważne jest, że dzieci liczone są jako członkowie załogi. Planując rozkład miejsc na jachcie, należy pamiętać, że liczba osób na pokładzie nie może być większa niż ta, która jest wbita w dokumentach rejestracyjnych jachtu.
Posiłki pod żaglami:
W zależności od preferencji małych podróżników i przyzwyczajeń rodziców jest kilka rozwiązań wyżywienia podczas chorwackiego rejsu.
- opcja: przygotowywanie posiłków na jachcie. Każda załoga posiada wspólne środki do dysponowania nimi podczas zakupów i przygotowywania wspólnych posiłków.
- opcja: jedzenie „w słoiczkach”, kaszki i przeciery. W zależności od wieku wybieramy potrawy już gotowe i niewymagające.
- opcja: posiłki w restauracjach. W wielu z nich są wysokie krzesełka dla dzieci oraz możliwość mniejszych lub indywidualnie skomponowanych porcji dań.
Warto również pamiętać, że w krajach południowych takich jak Chorwacja o owoce typu arbuzy, pomarańcze czy winogrona nie jest trudno, a to w końcu duży przysmak dla dzieci.
Przygotowanie jachtu do rejsu
Niezbędnym zabezpieczeniem na jachcie podczas rejsu jest siatka, którą rozciąga się wzdłuż sztormrelingów. Armatorzy udostępniają takie siatki bezpłatnie lub za dopłatą. Pamiętajmy, by zgłosić nam fakt już w momencie rezerwacji jachtu, a następnie egzekwować otrzymanie siatki u armatora. Dodatkowym zabezpieczeniem są kamizelki ratunkowe w mniejszych rozmiarach (również dostępne u armatorów). Pamiętajmy też o wycieraniu wilgoci z pokładu (deszcz, poranna rosa) tak, aby nie był on śliski. Trzeba również obejrzeć metalowe linki, wanty, czy nie wystają z nich ostre, metalowe „włoski”, które mogą maluchowi zrobić krzywdę. Dzieci bardzo szybko się oswajają ze sposobem poruszania się po jachcie i radzą sobie bardzo dobrze.
Co zrobić z wolnym czasem?
Pływanie w morzu jest dobrym sposobem na oswojenie dziecka z wodą. Przejrzystość wody w Chorwacji osiąga kilka metrów. Dzieciaki uwielbiają wodę, a gdy dostaną rękawki, koła gumowe i towarzystwo rodziców czy innych dzieci, to woda będzie ich najlepszym przyjacielem. Przed wyjazdem, by oswoić dziecko z wodą, warto pouczęszczać z dzieckiem na basen. Pamiętajmy jednak, że nic na siłę, bo efekt będzie zupełnie odwrotny od zamierzonego i zniechęcimy naszą pociechę do kontaktu z wodą.
Zwiedzanie, wyprawy na bezludną wyspę, rysowanie najpiękniejszej plaży, czy ryby jaką widzieliśmy podczas nurkowania. Ogranicza nas tylko wyobraźnia… 🙂