SZKOLENIA

Uczestnicy naszych szkoleń chwalą nas za rzetelność, profesjonalizm, wysoki poziom nauki oraz pełne zaangażowanie skipperów. Nie odkładaj decyzji, zamów szkolenie

ZOBACZ
REJSY

Załoga jachtu to ludzie świetnie przygotowani
i doświadczeni w tego typu przedsięwzięciach. Zapewniają zawsze świetną zabawę podczas każdego rejsu na który się wybierzecie.

ZOBACZ
CZARTERY

Czarterować jacht można nawet nie posiadając do tego uprawnień. Mamy wśród nas doświadczonych skipperów, którzy poprowadzą jacht i zapewnią opiekę.

ZOBACZ

Kochasz wodę i chcesz pływać po otwartych morzach? Marzą Ci się dalekie, całodobowe rejsy i zamienienie wakacji lub długiego weekendu w przygodę życia? Chcesz „wziąć stery w swoje ręce”, poczuć prędkość i wiatr we włosach? Kurs na sternika morskiego pozwoli Ci zdobyć potrzebne umiejętności, przygotować się do zdania egzaminu i uzyskania patentu. Gwarantujemy, że spełnisz marzenia o samodzielnym prowadzeniu jachtu. Profesjonalne szkolenia na sternika umożliwią nie tylko uzyskanie patentu, ale także wyrobienie dobrych nawyków żeglarskich. Dzięki naszemu doświadczeniu oraz własnej pracowitości i determinacji szybko osiągniesz swój cel.

Jachtowy sternik morski – podstawowy polski patent żeglarski

Uprawnienia jachtowego sternika morskiego (do 2013 roku sternika jachtowego) to podstawowy polski patent żeglarski. Daje on prawo do samodzielnego prowadzenia jachtów żaglowych i motorowych o długości do 18 m kadłuba na wodach morskich oraz wszystkich wodach śródlądowych (np. jeziorach). Kurs na sternika morskiego prowadzony jest przez doświadczonych praktyków, którzy dbają o zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom szkoleń. Patent wydawany jest przez Polski Związek Żeglarski i honorowany poza granicami Polski. Osoby posiadające polskie uprawnienia jachtowego sternika morskiego mogą swobodnie pływać niemal wszystkimi jachtami na całym świecie.

Kurs na sternika morskiego

Kurs na sternika morskiego – jakie są podstawowe wymagania?

Na kurs sternika morskiego mogą zapisać się osoby, które ukończyły 18 lat.

Warunkiem uzyskania patentu jest:

Jaką wiedzę teoretyczną musisz uzyskać?

Zajęcia dopasowujemy do wymogów stawianych na egzaminie na patent.

Zakres tematyczny wykładów obejmuje:

 1. Przepisy obowiązujące na wodach morskich – m.in. Międzynarodowe Przepisy o Zapobieganiu Zderzeniom na Morzu, procedury postępowania w momencie awarii lub wypadków, elementy Kodeksu Morskiego, wiedzę o dokumentach jachtu i załogi.
 2. Podstawową wiedzę o budowie jachtów żaglowych, ich nazewnictwie, zasadach obsługi oraz prawidłowej eksploatacji silnika jachtowego.
 3. Wiedzę na temat naturalnych sił działających na jacht, żaglowania w trudnych warunkach pogodowych (m.in. sztormowanie), zasady żeglowania na wodach pływowych.
 4. Podstawowe informacje z zakresu meteorologii – umiejętność określenia położenia jachtu względem frontów atmosferycznych i układów barycznych, poznanie czynników atmosferycznych mających wpływ na żeglugę.
 5. Komunikaty meteorologiczne, czytanie map pogody.
 6. Informacje na temat nawigacji – najważniejsze terminy, systemy nawigacyjne, przygotowanie do żeglugi (wyznaczanie trasy i kursu, określanie pozycji jachtu, dziennik jachtowy, nawigacja zliczzeniowa, terestryczna i elektroniczna).
 7. Oznaczenia stosowane na mapach morskich, zasady oznakowania szlaków żeglownych i odcinków niebezpiecznych.
 8. Podstawowe informacje na temat bezpieczeństwa i ratownictwa jachtowego – zasady wzywania pomocy, postępowanie w niebezpiecznych sytuacjach, przeprowadzenie akcji ratunkowej (znajomość sprzętu ratunkowego i zasad udzielania pierwszej pomocy).

Jacht

Jakie umiejętności praktyczne zdobędziesz?

Kurs na sternika morskiego prowadzony przez Mastery Yachting ma przygotować nie tylko do zdania egzaminu na patent, ale przede wszystkim do samodzielnego pływania jachtami żaglowymi i motorowymi po wodach morskich oraz cumowania. Zajęcia praktyczne prowadzone są przez skipperów posiadających wieloletnie doświadczenie, na jachtach należących do naszej firmy (utrzymanych w doskonałym stanie technicznym, odpowiednio wyposażonych w nowoczesne oprzyrządowanie i sprzęt).

Kursanci uczą się:

Doskonale znamy realia panujące w znanych kurortach. Czartery jachtów cieszą się rosnącym zainteresowaniem, dlatego trasy i porty stają się coraz bardziej zatłoczone. Z tego powodu dokładamy największych starań, aby osoby biorące udział w naszych zajęciach nauczyły się sprawnie podchodzić i odchodzić od pomostu oraz bezpiecznie cumować (nawet w niekorzystnych warunkach zewnętrznych).

Bardzo dużą wagę przywiązujemy do ćwiczenia konkretnych manewrów.

Podczas prowadzenia jachtów żaglowych uczymy m.in.:

Uczymy również manewrów na silniku:

Osoby, które ukończą szkolenia praktyczne w naszej firmie, posiadają umiejętności manewrów pod żaglami i na silniku, pływania w różnych warunkach (w dzień, nocą, przy trudnych warunkach pogodowych) oraz prawidłowego kierowania załogą jachtu.

Kurs na sternika morskiego

Kurs na sternika morskiego – dlaczego u nas?

Posiadamy wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu kursów na patenty żeglarskie. Nasz zespół to skipperzy pływający po akwenach śródlądowych i morskich położonych na całym świecie (m.in. Chorwacja, Grecja, Włochy, Turcja, Karaiby, Majorka, Seszele), znający specyfikę tras i portów, mający za sobą rejsy w różnych warunkach pogodowych. Dysponujemy rozbudowaną flotą własnych jachtów żaglowych i motorowych, na których prowadzimy zajęcia praktyczne z kursami.

Nasze szkolenia kierujemy w stronę osób, które potrafią już żeglować, ale nie mają praktyki morskiej. Skipperzy dbają, aby dzielić się z kursantami nie tylko podstawową wiedzą, ale także praktycznym doświadczeniem i zdobytymi umiejętnościami pozwalającymi sprawnie wykonywać manewry. Kurs na sternika to doskonała okazja, by poszerzyć swoje horyzonty! Z cierpliwością tłumaczymy poszczególne zagadnienia i dbamy, aby każdy z kursantów z czasem poczuł się pewnie za sterami.

Oprócz możliwości zdania egzaminu na podstawowy polski patent istnieje możliwość zakończenia szkolenia egzaminem i potwierdzenia go wydaniem chorwackiego patentu Voditielj Brodice. Zakres patentu obejmuje także uprawnienia radiooperatora UKF. Dodatkowo istnieje możliwość zdawania na certyfikaty ISSA.

Każdy kurs na sternika morskiego z Mastery Yachting Polska to gwarancja:

Kursy na sternika morskiego organizujemy na terenie Chorwacji. Wykłady w klimatycznych knajpkach chorwackich marin, zakwaterowanie na luksusowych jachtach z floty Master Yachting Polska, ciekawie dobrane trasy z przerwami na wypoczynek i zwiedzanie oraz przyjaźni kapitanowie kochający żeglowanie i zarażający swoją pasją do wody… To wszystko sprawia, że szkolenie z nami może stać się nie tylko możliwością zdobycia nowych umiejętności, ale i pasjonującą przygodą!

Praktyczne informacje

  1. Potrzebne dokumenty

Do wydania patentu jachtowego sternika morskiego należy przygotować:

   • wypełniony wniosek,
   • zaświadczenie o zdaniu egzaminu,
   • zdjęcie (3,5 x 4,5).
  1. Opłata za egzamin

Opłata za egzamin wynosi 350 zł. Uczniom i studentom do 26. roku życia (z ważną legitymacją) przysługuje ulga – płacą 175 zł. Opłaty pobierane są w dniu poprzedzającym egzamin (w gotówce).

 1. Opłata za wydanie patentu

Opłata za wydanie patentu wynosi 50 zł bez zniżki i 25 zł dla osób uczących się do 26. roku życia. Opłatę należy wpłacić do Polskiego Związku Żeglarskiego.

Myślisz o kursie na sternika morskiego?
Skontaktuj się z naszym biurem!

Tel.: (48) (22) 628 40 04
Gsm.: (48) 601 36 05 36
E-mail: info@masteryachting.pl

Dodaj komentarz